Boards & Commissions

City Council/Mayor

2020 is an election year for the Halstad City Council.  If you are interested in running for a seat on the council, a great first step is visiting with a prior volunteer or one of the current members.  Interested candidates may file with the city clerk from July 28, 2020 until August 11, 2020 at 5 PM.  To file, complete the Affidavit of Candidacy and submit with the $2.00 filing fee.

Available seats:
Mayor – 2 year term
Clerk/Treasurer – to fill unexpired term ending 12/31/2022
Council Member – to fill unexpired term ending 12/31/2022
Council Member –  4 year term
Council Member – 4 year term

Lori DeLong

Lori DeLong

Mayor

 Term Expires: 12/31/2020

Darin Johnson

Darin Johnson

Vice Mayor

 Term Expires: 12/31/2020

Michael Trygg

Michael Trygg

Clerk/Treasurer

 Term Expires: 12/31/2022

Bruce Purrington

Bruce Purrington

Council Member

 Term Expires: 12/31/2022

Brandon Mickelson

Brandon Mickelson

Council Member

 Term Expires: 12/31/2020

COVID-19 Information and Updates

The Halstad City Council is following the Governor’s declarations and executive orders to mitigate any risk to the Halstad City Staff and the public in order to help everyone remain healthy during the COVID-19 pandemic. It is the City’s top priority to keep its many services functioning throughout the health crisis.

 

VIEW MORE